Üldistatult on EIK aktsepteerinud nelja gruppi põhjuseid, mis võivad olla vahi all pidamise aluseks ja õigustuseks. Need on:
1) pakkumineku oht;
2) laias mõistes õigusemõistmise, sh ka kohtueelse menetluse võimalik takistamine;
3) kuriteo ärahoidmine ja
4) avaliku korra hoidmine.
Pakkumineku oht peab olema reaalne (nt sellekohased mõtteavaldused, kontaktid ja võimalused, ettevalmistused, varasem taoline käitumine jmt), mitte oletatav ja abstraktne. Võimalike kuritegude ärahoidmise seisukohalt on EIK aktsepteerinud selliseid põhjendusi nagu tõendite hävitamise oht, kuriteo ohtlikkus (raskus), ilmne tunnistajate või kaasosaliste mõjutamise oht, õigusvastase ning õigusemõistmist kahjustava kokkulepluse oht jmt. Paljast õigusemõistmise takistamise ohu konstateerimisest ei piisa, lisada tuleb seda kahtlust toetav informatsioon ja tõendid (EIKo asjas Clooth vs. Belgia, 12.12.1991).
EIK on esile toonud, et ainult ähvardava karistuse raskusega ei saa piisavalt põhjendada pakkumineku ohtu või jätkuvat pikaajalist vahi all pidamist. Selleks tuleb hinnata ka teisi tegureid ja asjaolusid, näiteks inimese iseloomuomadusi, hoiakuid, moraali, töökoha olemasolu, perekondlikke suhteid, vara ja kontaktide iseloomu ning tervislikku seisundit. Vastuvõetav võib olla ka vahistatu isikust lähtuv reaalne oht uute kuritegude toimepanemise ja ühiskondliku turvalisuse ohustamise näol (nt kättemaksuna). Aktsepteeritud on ka ohtu avalikule korrale, kui võimud on selgeks teinud, et see võib kaasa tuua aktuaalse ohu avalikule turvalisusele (väljaastumised või korratused) (EIKo asjas Letellier vs. Prantsusmaa, 26.06.1991). Kokkuvõttes ei tohi võimud vahi all pidamise pikendamise otsustes piirduda standardsete ja stereotüüpsete põhjendustega, vaid need tuleb põhistada isiksuslikult ja vastavalt lahti kirjutada (vt EIKo asjas Steel jt vs. Ühendkuningriik, 23.09.1998).